ELSŐ LÉPÉSEK A KONYHÁBAN

Héjában sült-főtt krumpli

Akár önállóan, de más étel alapanyagaként is szoktunk héjában főzi krumplit, vagy sütőben egészben megsütni. Ilyenkor mindig alaposan mossuk meg, az esetleges csírakezdeményeket távolítsuk el. Ha a héját is elfogyasztjuk, keféljük is át.
Erre a célra mindig öregkrumplit használjunk, amit ősszel kiszednek a földből, s télitárolású krumpliként beszerezve egész a következő újkrumpliig fogyaszthatjuk.
Ilyenkor ügyeljünk, hogy a krumplik mérete hozzávetőlegesen azonos legyen, s a kerekded formájúakat részesítsük előnyben. Kis krumplik hamarabb főnek, de közepesnél nagyobbat ne válasszunk, mert át kell puhulnia.

Ha főzzük, hidegvízben, azt megsózva tegyük fel főni az alaposan megmosott krumplikat. A fazekat fedjük le fedővel, s először nagy lángon főzzük, amíg fel nem forr. Akkor mérsékeljük, mert hajlamos kibugyogni a víz. Mindig figyeljük, hogy ellepje a krumplikat, a fedőt is csak kissé húzzuk le róla, ha nagyon forrna.
Villával megszúrva ellenőrízhetjük, hogy elég puha-e. Könnyen be kell tudnunk szúrni. De ne szúrkáljuk agyon, mert könnyen szétrepedhetnek. Olyan fajtát válasszunk, ami főzésre alkalmas.

A sütőben sütésnél az előzőek figyelembe vételével, arra is készüljünk, hogy biztosítanunk kell a párát, amiben megpuhul majd a krumpli. Vagy a sütőn önállóan alkalmas rá, s csak tepsire kell rakni, vagy valamilyen edényben kell készítenünk ( cserépedény, hőálló üveg) lefedve. Az alufóliát nem ajánlom, mert hő hatására aluminiumoxiddal szennyzhetjük ételünket, ami elfogyasztva káros az egészségre.
Ha sütés közben kinyitva a sütőt, gőz csap ki, akkor simán tepsiben is süthetünk. Itt is villával ellenőrizzük az elkészültét.
Inkább kisebb méretű krumplikat válasszunk, s alaposan megtisztítva, így héjastul fogyaszthatjuk.

Az elkészült krumplikat, ha meg kell pucolnunk, tudnunk kell, hogy csak melegen húzható le a héja könnyedén. A forró héjában főtt krumpliról a vizet leöntve, majd hidegvízzel felöntve, hamar kihűthetjük, annyira, hogy meg tudjuk pucolni. A még meleg krumplikat szúrjuk fel a villára, s vékonypengéjű késsel fejtsük le róla a héját ( a hőhatás rontja a kés élét, így ne a legjobb, legélesebb kiskésünket használjuk erre a célra ) .
Ha áttört krumplira van szükségünk egy étel elkészítéséhez, mint például a szilvásgombóc, akkor forrón húzzuk le a héját a villás módzserrel ügyesen, majd tegyük a krumplinyomóba, s így forrón könnyedén áttörhetjük. Erre a célra a héjában főtt krumpli alkalmasabb, mert több nedvességet tartalmaz, mint a sült változat.

A héjában elkészített krumpli több vitamint, ásványianyagot őriz meg a hőhatás ellenére, mint a hámozott, vízben főzött, olajban sütött társai. A héj megléte gátolja az értékes anyagok kioldódását. A sütőben sütésnél ez még inkább érvényesül.

Az egészséges krumpli bőséges forrása a természetes, szerves, számunkra értékes káliumnak. Fontos résztvevője szervezetünk sóháztartásának. De a létfontosságú egyensúly érdekében kálium bevitelkor biztosítani kell a megfelelő nátrium bevitelt is, ezt tiszta konyhasóval tudjuk biztosítani.