Léböjt


A méregtelenítő kúra célja, hogy serkentse szervezetünk természetes öntisztító és ez által öngyógyító képességét is.
A léböjttel nemcsak méregtelenítünk, fokozzuk az anyacserénket, hanem mintegy belső fürdővel megújjulunk.
A szilárd étel megemésztése sok energiát követel a szervezettől, ha ezt megvonjuk, lehetőséget adunk neki, hogy tisztító feladatát sikeresebben lássa el.
A szervezet nagyon hatékonyan működik. Ha nem viszünk be fehérjét, akkor szó szerint magából él. Az autolízis révén az aminosavakat a fáradt és sérült sejtekből vonja ki, és a felhasznált öreg sejtektől hatékonyan megszabadul, felgyorsítva az új sejtek képződését. Ezzel párhuzamosan a kiválasztó szervek, a tüdő, a máj, a nyirokrendszer, a vesék, a bőr is tisztulnak így az anyagcsere során felgyülemlett salakanyagok gyorsan kiürülnek.
A szervezet természetes méregtelenítő időszaka az éjszaka, ekkor a legaktívabb a vese és a máj. A kúrával ezt hosszabíthatjuk meg.
Ha csak a reggelit és a vacsorát "hagyjuk ki" , azaz akkor csak folyadékot viszünk be, már tettünk valamit.
Magára a tényleges lékúrára két változat ismert. Az egyik a heti 1 alkalommal szilárd étel mentes nap tartása 6 héten át, a másik a 10 napon keresztüli szilárd étel mentes böjt. Én részletesen a heti 1 alkalmas változatról írok, mint középútról, s mert tapasztalatokkal is arról rendelkezem.

Tapasztalatom szerint is egy-egy böjti nap után szervezetem magától is a könnyebb, tisztább ételekre vágyódott, s a korábbihoz képest több folyadékra. Így könnyebb hosszútávon az egészségesebb táplálkozáshoz hozzászokni. Méregtelenítés mellett a testsúly beállítására is alkalmas.
Eleinte furcsa lehet az éhségérzet, sőt gyengeség érzet, hisz a mérgek először a véráramba kerülnek, mielőtt kiválasztódnának. De ezek a hatások csökkenthetők, s kiküszöbölhetők.

Hogyan időzítsünk?
Válasszunk ki egy napot, s minden héten azon a napon tartsunk léböjtöt. Célszerű ezt egy pihenőnapra tenni, mert így könnyebben oda tudunk figyelni, magunkra és a napi menetrendet is könnyebben be tudjuk tartani.

Lényeg, hogy aznap ne fogyasszunk szilárd táplálékot, viszont folyadékból legalább 2-3 litert. Leginkább arra figyeljünk, hogy mennyit kívánunk.
Milyen folyékony táplálékot vehetünk magunkhoz?
Először is vizet, minnél tisztábbat, ha lehet desztillált vizet, forralt esővizet, forrásvizet, legalább kétszer forral csapvizet, hogy minnél lágyabb legyen, vagy szűrt ásványi anyagoktól is mentesített vizet. Evvel a vízzel készíthetünk gyógyteákat, zölség és gabonaleveseket, amiket átszűrünk. S természetesen nyers zöldség és gyümölcs péselt leve.
Ha megnézzük akkor ez nagyon hasonlít a tiszta vegán táplálkozáshoz, mert mentes minden állati eredetű fehérjétől, s más állati eredetű tápláléktól is, így a hústól, belsőségektől, zsírtól, a tojástól, s a tejtől és tejtermékektől. Csak annyival több, hogy a szilárd ételeket felváltják a különböző folyékony táplálékok, folyadékok, levek.


Napirend


Reggel
Hideg-melegzuhanyos váltófürdővel kezdjük a napot.
Először gyógyteát kortyolgatunk, ami lehet méregtelenítő-salaktalanító, vizelethajtó, májtisztító, vértisztító.
Utána sétáljunk, mozogjunk a friss levegőn. A reggeli üde, friss levegő nagyon jól fog esni.
Délelött
Frissen préselt zöldség, vagy zöldségkeverék leve.
Délelöttre, vagy délutánra iktassunk be meditációt, jógát, chi-machine géppel való relaxációt, masszázst, zenehallgatást, de mindenképp valami elmélyült, pihentető foglalkozást.
Ebéd
Főzött és szűrt zöldség-, vagy gabonaleves.
Kora délután
Frissen préselt gyümölcslé.
Délelöttre, vagy délutánra iktassunk be meditációt, chi-maschine géppel való relaxációt, masszázst, zenehallgatást, de mindenképp valami elmélyült, pihentető foglalkozást.
Késő délután
Gyógytea, zöldtea vagy gyömbértea
Még vacsora elött jól eshet egy rövid séta.
Vacsora
Ismét főzött és szűrt zöldség-, vagy gabonaleves, vagy egy pohár savanyúkáposztalé.

A böjti napon mindenképp kerüljük a megerőltető mozgást, fizikai, szellemi munkát. Viszont minden általunk ismert mozgásformát alkalmazhatunk, ami harmóniát teremthet bennünk. Ezért is válasszunk mindenképp pihenőnapot a böjtre.

Ez a 6 alkalom nem azt jelenti, hogy csak 6-szor vehetünk magunkhoz folyadékot. Elmondható, hogy az egyenletes folyadékbevitel nemcsak a böjti napokon lényeges, hanem minden nap. A legjobb, ha 1-2 óránként iszunk 1 pohárral ( 1-2-3 dl folyadékot ) lehetőleg tiszta vizet ( desztilált ) . Ha szilárd táplálékot is eszünk, azaz nem böjti napról van szó, akkor étkezés előtt egy fél órával, de nem közben és nem utána lenne jó, ha innánk.
Böjti napon, amikor csak ránktör az éhség igyunk, s ha nagyon éhesnek érezzük magunkat ne fukarkodjunk a mézzel. Az energiát ad és számos értékes anyag van benne. Semmiképp sem cél, hogy elájuljunk az éhségtől.

Milyen a hideg-melegzuhanyos váltófürdő?

Ha termosztátos a zuhanycsaptelepünk könnyebb helyzetben vagyunk, ha nem, akkor is kivitelezhető.
Engedjük ki a vizet, állítsuk be a meleg vizet, úgy 38 fokosat, ami még nem túl forró. Álljunk a zuhany alá, s melegedjünk át közvetlenül felébredés ( és WC ) után. Amint megmelegedtünk, váltsunk át 28 fokra, amit hidegnek fogunk érezni.
Amint mindenhol áthültünk, s már langyosnak érezzük a 28 fokot, jöhet ismét a forró víz, de már ne 38 fokos legyen, hanem 40.
Amint átmelegettünk, s már nem éget, akkor váltás hidegre. Most már 25 fok körülire állítsuk. Ha már áthültünk, mehet vissza forróra.
Most már 40-42 fokra állítsunk, s ha már nem éget úgy, jöhet a hideg.
5 melegvizes alkalom után az 5. hidegvizessel zárjuk a fürdőt.
A legmagasabb meleg hőfok 45 fok körüli legyen, a leghidegebb pedig 20 fokos.

Nagyon felfrissít majd tapasztaljuk!

Termálfürdőkben szokott lenni egymás mellett egy 20 és egy 40 fokos medence, azokban is kivitelezhető a váltófürdő.
De megvalósítható két dézsával is, ahol az egyiket hideg, a másikat meleg vízzel töltjük meg.

Mit szerezzünk be?

Saját tapasztalataim?

A 10 napos léböjtről itt olvashat bővebben.