Házi tartósítás - adalékanyagok nélkül kerek a világ

A tartósításnak elég kényelmes, s biztos hatással kecsegtető módja a fagyasztás, de némi idő ráfordítással sokat takarékoskodhatunk. A fagyasztóládák bizony sok energiát fogyasztanak, s szinte folyamatosan üzemelnek.
A természetes aszalás az egyik legenergiatakarékosabb megoldás, de mindent nem lehet így, s a por- és darázsvédelemről is gondoskodni kell. Ha mesterségesen aszalunk kereskedelmi forgalomban kapható elektromos aszaló készülékkel, akkor plusz energiát is be kell fektetnünk, de csak az aszaláskor, s a további tárolás szintén nem igényel plusz energiabefektetést.
Az aszalás további előnye a helytakarékosság is!
Én csavaros tetejű befőttes üvegekben oldom meg az aszalványok száraz helyen való tárolását. Így sokkal kevesebb helyet foglalnak el, mint a fagyasztóban, vagy hagyományos befőttként.
A befőttek szintén csak készítésükkor igényelnek energiát (pl: hőkezelés). Ha gondosan járunk el, akkor tartósítószer nélkül is a kívánt eredményt fogjuk elérni. A hőkezelés és a cukor (bio, vagy méz) elegendő a jó befőtthöz.
Viszont a befőttek jóval több helyet igényelnek, mint az aszalványok, s legtöbbször hozzáadott cukrot is tartalmaznak, s vitamintartalmuk is jelentősen csökkenhet a készítésük során. Viszont nagyon finomak akár befőttet, akár lekvárt készítünk, vagy szörpöt, s ott a sokféle savanyúság is, s a "téli" főzés alapanyagai, mint a lecsóalap, paradicsomlé. De befőttként is eltehetünk gyalult tököt, zöldbabot, zöldborsót, töltött paprikát.
Fagyasztó térfogatnak elegendő a kombinált hűtők által kívánt méret, vagy egy 100 l körüli fagyasztó egy család részére. Ide tehetjük az ideiglenesen fagyasztásra szánt ételeket (nyersanyag, általunk félkész, vagy kész ételek), amiket pár héten, vagy hónapon belül elfogyasztunk.
Illetve ide kerülnek a másképp nemigen tartósíthatók is, pl.: eper, szeder, málna, ribizli. Ezek aszalása nem igazán megoldható, s lekvárként egész más az élvezeti értékük, felhasználhatóságuk. De ide kerülhet 1-2 csomag fagyasztott tök, vagy uborkasaláta. De gyalult tököt nem kell sokat tenni, ha laskatököt is vetünk, mert a tárolható fajtája legalább februárig felhasználható, s csak március, április, május hó tökfőzelék igényét kell a fagyasztóba tárolnunk.

De gondoljunk más télálló, vagy tárolható gyümölcsre, zöldségre is, amihez egy jó pince kell csak, vagy egy jó kamra. Ilyen az alma, körte, kivi (saját), citrom (saját), sütőtök, krumpli, sárga-, fehér-, cékla-, cukorrépa, zeller, pasztinák, fehér káposzta, karalábé, csicsóka, vörös-, és fokhagyma, szőlő (néhány hónapig), szárazbab, dió, mogyoró, kelkáposzta ( tárolva, vagy a kertben ) , kelbimbó ( télen is szedhető a kertből ) .
De vannak fagytűrő zöldségek, amik az első enyhe napokon, már fejlődni kezdenek, s hamar szedhetőek lesznek: téli saláta, spenót, debreceni világos zöldborsó, hagyma, foghagyma. S ide sorolhatjuk az ehető "gazokat" is, mint a tyúkhúr, gyermekláncfű, csalán. Ezekkel úgymond lerövidíthető az az időszak, amikor nélkülöznünk kell a friss terményeket, mert a prímörők ugyan tetszetősen nézhetnek ki, de véleményem szerint egészséges étrendbe nem illeszthetőek be.


A
Befőzés menüpontban több recept is található!