Meggyből minden félét

1.
Megmosod, krumplinyomóval szétnyomod és meggylét, szörpöt készíthetsz bel
őle.

2.
A maradékot f
őzés elött vagy után átpaszírozod és kész a lekvárnak való, amihez egy kevés cukor (bio nádcukor) , vagy méz az üvegbe töltés elött azért kell. Méz esetén a kész lekvárhoz keverjük, majd egyet forraljunk rajta ( kb. 5 perc ) , s utána a kigőzölt üvegekbe töltjük, lezárjuk, s száraz dunsztba tesszük.

Kigőzölés: tiszta üvegeket (frissen mosva) egy nagy lábosba, tepsibe sorakoztatva úgy gőzőljük ki, hogy a még vizes üvegeket kevés vízzel - hideg, s utána a kályhára -, hogy ne döljenek fel, forraljuk alaposan ki. Ezután jöhet bele a forró lekvár, ez fertőtlenitő is és így  az üvegek se repednek el. Lezárásként jó a csavaros tető, ha hígabb, akkor inkább celofán - nem fólia- és mire esszük szikkad addig .
A mostani celofánokat duplán fogjuk, majd vizezzük be, simítsuk az üveg szájára, s 2 beföttes gumival kössük le szorosan. De akár madzaggal is tehetjük, de szorító technikával.
Gumi esetén el
őször ne túl szorosan gumizzuk, majd még igazítsunk a celofánon, hogy teljesen sima legyen. Utána a második guminál a lehető legszorosabban gumizzunk.


3.
Magozod és a lé felhasználása után  tálcán aszalod, akár cukrozva volt, akár nem.


4.
Magozott meggyet cukrozva lehet szörpnek f
őzni.

5.
Bef
őttnek is magozhatjuk s lecukrozhatjuk, de akkor 10 kg-hoz 1 ek ecettel ropogós marad, s a leve így is jó szörpnek

6.
Maradék cukros magozott  meggy is aszalható tálcán


7.
A meggyet kézzel is könny
ű magozni, csak piros lessz tőle a kéz, de citromlével lemosható.

8.
Lekvárnál finomabb a csereszne lekvár, ha 5 kg cseresznyéhez 1 kg meggyet is teszünk.


9.
Aszalás:
frissen, egészben, mikor már ráncosodik lekapcsolom, hagyom hülni, magozom, újra aszalom, közben többször is cserélgetem a tálcákat, úgy 3-5 óránként, akkor jó, ha nyomásra nem enged levet, ezt nem jó keményre aszalni, mert nem vesz vissza könnyen nedvességet.

10.
Meggybef
őttnél finomabb magozva, de magosan is lehet, kis cukor bele a szirupba, amit rá merünk, majd kidunsztoljuk.
Egy nagy fazékban alulra újság kerül ( napilap a jó, nem a szórólapok ) rá az üvegek lekötve és 3/4 részig víz, majd forralás, úgy hogy az üvegben is gyöngyözzön, kb. a gyöngyözést
ől 10 percig, de 20 percnél tovább még ubit se hagyjunk, s ott hagyjuk kihülni, de takargasuk be pokrócba így is, hogy lassan hüljön ki.

11.
Cseresznye bef
őttet régen úgy csinálták, hogy mosva tiszta üvegbe rétegezték cukorral 1 sor cseresznye, egy 1 cukor, majd lekötötték, s ekkor 2 hétre kirakták a napra, majd a kamrába. Lehet, hogy meggynél is ki lehet próbálni. 

12
.
Persze fgyasztóba is tehetünk magozott meggyet, de akkor ne tegyünk rá cukrot.


Gyümölcslevesbe nálunk nélkülözhetetlen, s jó bele a fagyasztott, a bef
őtt és az aszalvány is.

Akinek kicsi a kamrája, annak ajánlom az aszalást, mert egy fél vödör, kb 5 liternyi meggyb
ől lesz kb. egy üvegnyi (720 ml), amibe beletesszük, majd lecsavarjuk a tetejét és kész. Ha jól zárt az üveg, a molyoknak esélyük sincs, mert szeretik az aszalványokat. 
Össze se hasonlítható a bolti zacsis aszalt meggyel, a különbség zongorázható.

Én mesterséges elektromosat használok. 

Nap aszalót is készíthetünk, csak a meggy túl leveses ezért gyorsnak kell lennie, mert megerjedhet, s a darazsaktól is védeni kell, viszont a nap ingyen fűt.

A szomszédunk régen ilyenkor egy vaslapú asztalt ( összecsukható volt) rakott a napra, s arra a meggyeket, ahol csodásan megaszalódtak a forró vaslapon.


A meggy további el
őnyei:

Babáknak:
Jó mert a hozzátáplálás elején szinte az els
ő gyümölcsökkel adható, s a bőrét is csak az elején kell nekik lehúzni, mert egyáltalán nem puffasztó szemben pl. a cseresznyével.
Mikortól adható, hát ha mégis hamar kezdjük az elválasztást, akkor már 5 hónapos kortól, de ne hamarkodjuk el, s először pár kanál levet adjunk nyersen, s a meggyet is mindig nyersen adjuk neki. Ha nagyon savanyúnak találná a baba, bár szeretik, akkor krumpli püréhez keverjük, s persze a táplálás miatt is fontosak akkor már a pürék, hogy sűrűbb legyen.

Ha még nem aktuális, akkor kis adagnak 5-5 magozott szemeket csomagoljunk, rendes adagnak pedig 20 szemenként fagyasszuk le, hogy min
őségi kajcsija legyen akkor is, ha nem a gyümölcs szezonnal együtt kezdjük a hozzátáplálást. Sűrűn is adható, úgyhogy több csomaggal számoljunk, s ilyen kis mennyiségeket adjunk 8-10 hónapos koráig ( ha 5 hósan kezdtük, ha 7-8 hósan, akkor 10-11 hónapos koráig) utána már több olyan ételt eszik, amit a család is, kisebb módosításokkal, így nem kell már külön csomagokkal számolni. Egyszerűen kiszorozhatjuk, hány hónapnyi adag kell, s milyen sűrűséggel adjuk.

Babáknak is jó az aszalványt, természetesen beáztatás után használható, s így még könnyebb a porciózás. S az áztató levet is felhasználjuk.